A 2017-ben indult Informatikai Fejlesztői Karrier Start Program (IFKSP) elősegíti az IT szektor és az ágazati foglalkoztatás további bővülését, ami elengedhetetlen a magyar gazdaság fenntartható növekedéséhez – mondta Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára közölte: a 2021 végéig tartó program idő előtt teljesítette a résztvevők munkába állására vonatkozó célszámokat. A szakmai képzést elvégzők közül már több mint 4000 informatikus dolgozik az együttműködő cégeknél.
Az informatikai szektor dinamikusan fejlődik Magyarországon, a koronavírus-járvány ellenére csak tavaly több mint 25 ezer fővel nőtt a szektorban foglalkoztatottak száma. A kormány állami és piaci vegyes finanszírozású programjával is támogatja a vállalkozások képzett munkaerő iránti élénk keresletének kielégítését. A digitalizáció Magyarország egyik kitörési pontja lehet, tovább erősítheti hazánk helyzetét az informatikai beruházások megszerzéséért folyó versenyben – tette hozzá Bodó Sándor.
A 2017 augusztusában indult 2+2 éves program célja legalább 4000 informatikus szakember képzése és munkába állítása. Az IFKSP keretében legalább középfokú végzettséggel rendelkező, pályakezdő vagy karrierváltó felnőtteket oktatnak a piaci igényeknek megfelelő hiányszakmákra. A képzés jelenleg öt állandó szakirányon folyik - .NET fejlesztő, Java fejlesztő, webfejlesztő, szoftvertesztelő és alkalmazás üzemeltető -, de a kínálat szükség esetén bármilyen egyéb programozási nyelvvel vagy technológiával bővíthető. A lebonyolító több mint száz partnerrel működik együtt, a lehetséges munkaadók között nagyvállalatok, kis-és középvállalkozások és a közszféra cégei is megtalálhatók.
A végrehajtás az eredeti ütemezésnek megfelelően folyik, a képzések folyamatosan zajlanak. A program kezdete óta összesen 11 279 fő jelentkezett, a felvételt nyerők lemorzsolódási aránya az 1 százalékot sem éri el. Az érdeklődők többsége a 26-40 éves korosztályba tartozik, több mint felük a közép-magyarországi régióban él.
Az együttműködő cégek visszajelzéseik szerint elégedettek a végzettek gyakorlati szaktudásával, a 4000 elhelyezkedett zavartalanul beilleszkedett. A program a vállalkozások számára képzett munkaerőt biztosít, a résztvevőket kenyérkeresethez, tisztességes bérekhez segíti – összegzett Bodó Sándor. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy február 8-ig várják az igényléseket a kutatók és fejlesztők innovatív bértámogatására. A nemzetközi kitekintésben egyedülálló program forrásai mások mellett az informatikusok munkahelyeinek megőrzésére is fordíthatók. Mostanáig 320 vállalkozás kérte a KFI bértámogatást összesen 3500 munkavállaló megtartásához vagy felvételéhez 2,5 milliárd forint értékben.